Tadeusz Kościuszko pełnił niezwykłą rolę w historii naszego kraju, zapisując się na złotych kartach dziejów Polski. To prawdziwa ikona niepodległości, która swoją biografią do dziś daje przykład młodym pokoleniom. Kościuszko był pierwszym w historii Naczelnikiem powstania, któremu udało się zmobilizować do walki zbrojnej mieszkańców Polski. Jest bohaterem narodowym nie tylko u nas, lecz także w Stanach Zjednoczonych, a dla jego uhonorowania nazwisko Kościuszki nosi kilka ważnych obiektów na całym świecie.
Tadeusz Kościuszko przyszedł na świat w 1746 roku. Edukację odebrał w najlepszych polskich szkołach. Otrzymał królewskie stypendium, dzięki czemu wyjechał do Paryża. Po powrocie do kraju nie miał żadnych szans na zatrudnienie i wyruszył za chlebem do Ameryki Północnej. Został inżynierem w armii i przyczynił się do zwycięskiej bitwy pod Saratogą. Zaprojektował jeden z najważniejszych obiektów – fort West Point. Został doceniony i otrzymał stopień generała brygady. Co ciekawe, wypłatę w armii przeznaczył na wykupienie niewolników i ich edukację.
W 1784 roku powrócił do Polski i po kilku latach został powołany do wojska polskiego. W 1972 roku brał udział w bitwach pod Zieleńcami i Dubienką w czasie wojny polsko-rosyjskiej i znacząco się w nich wyróżnił. Za zasługi wykazane podczas tych walk otrzymał ważne odznaczenia. Kościuszko jest jednak najbardziej znany z faktu zostania przywódcą powstania w 1794 roku, nazwanego później od jego nazwiska insurekcją kościuszkowską. Został wtedy wybrany do pełnienia funkcji Naczelnika i w dniu 24 marca złożył uroczyście przysięgę w Krakowie. Ogłosił powszechną mobilizację do armii. Z powodu braków w uzbrojeniu wielu żołnierzy posługiwało się kosami postawionymi na sztorc, stąd ich nazwa – kosynierzy. Armia Kościuszki stoczyła zwycięską bitwę pod Racławicami w dniu 4 kwietnia 1794 roku. W maju tego samego roku Kościuszko wydał uniwersał połaniecki, w którym zniósł poddaństwo chłopów i spowodował ograniczenie pańszczyzny, co sprawiło, że mieszkańcy wsi odzyskali wolność. Niestety, w październiku Kościuszko został ranny w bitwie pod Maciejowicami i znalazł się w niewoli rosyjskiej. Rok później dokonał się trzeci rozbiór Polski. Kościuszko do 1796 roku przebywał w niewoli, a później zamieszkał pod Paryżem. Zmarł w Szwajcarii w 1817 roku.
Pamięć o Tadeuszu Kościuszce przetrwa na wieki, ponieważ postanowiono go upamiętnić w bardzo podniosły sposób. W Krakowie usypano Kopiec Kościuszki, a bohaterem jest także w Stanach Zjednoczonych. Z jego osobą związana jest także najwyższa góra Australii.