Chyba każdy zgodzi się ze stwierdzeniem, że prawdziwy patriota to osoba, która w imię wyższych celów jest w stanie poświęcić swoje dobro. To ludzie, którzy zawsze na pierwszym miejscu stawiali nasz kraj, nawet kosztem swoich wygód i dostatniego życia. Tadeusz Reytan to zdecydowanie postać, którą można określić takim opisem. Jest to jednak człowiek, który wielu Polakom z niczym się nie kojarzy. To nasz patriota, dlatego warto znać najważniejsze szczegóły z jego życia.
Tadeusz Reytan przyszedł na świat 20 sierpnia 1742 roku w Hruszówce. Zmarł 8 sierpnia 1780 roku. Jak łatwo policzyć, żył tylko 38 lat. Był polskim szlachcicem, który nie bał się mieć swojego zdania. Wielu osobom Tadeusz Reytan kojarzy się przede wszystkim ze słynnym obrazem Jana Matejki „Rejtan”. Wybitny malarz dokładnie zilustrował bohatera naszego dzisiejszego artykułu. Tadeusz Reytan miał na nim białą koszulę, którą rozdarł i nadstawił nagą pierś w obronie Ojczyzny. To nie była fikcja. Tadeusz Reytan rzeczywiście miał takie nastawienie do wielu spraw. Obraz zaś nawiązuje do wydarzeń z 1773 roku. Wtedy to miał miejsce Sejm Rozbiorowy, na którym Polska została rozdzielona pomiędzy Austrię, Prusy i Rosję. Trzy państwa wiedziały, jak zdobyć większość głosów. Najnormalniej w świecie przekupiły większość posłów i senatorów. Dzięki temu, liczyli na wprowadzenie konkretnych zmian i osiągnięcie wytyczonych zadań.
Kto sprzeciwił się? Poza Stanisławem Bohusiewiczem i Samuelem Korsakiem był to właśnie Tadeusz Reytan. Wspomniana trójka rozpoczęła protest, a bohater naszego tekstu był z nich najbardziej aktywny. Tak samo jak na obrazie, stanął w obliczu praktycznie wszystkich, aby ratować ojczyznę. Przekupieni posłowie nie chcieli go słuchać. Tadeusz Reytan jednak nie zamierzał poddawać się. Następnie, padł na ziemię i swoim ciałem blokował wyjście z Sali Obrad. Była to naprawdę bardzo heroiczna postawa. Co jednak zrobili inni? Absolutnie się tym nie przejęli. Zaczęli po nim … chodzić. W końcu Tadeusz Reytan też się poddał, ponieważ widział, że jego słowa i czyny do nikogo nie przemawiają. Był patriotą i mógł – podobnie jak większość przyjąć łapówkę – żyć długo mając wiele pieniędzy. Miłość do Polski była jednak ważniejsza. Ten człowiek poświęcił swoje dobro dla próby ratowania kraju. Zapłacił za to wysoką cenę.
Tadeusz Reytan po zakończeniu Sejmu Rozbiorowego wyjechał na Litwę. Nie mógł pogodzić się ze swoją porażką i sytuacją, która nastąpiła w tak ważnych dla Polski chwilach. Historycy twierdzą, że nasz bohater zachorował, a 8 sierpnia 1780 roku popełnił samobójstwo w Hruszówce, poprzez pokaleczenie się szkłem. Nie założył żadnej rodziny. Po tym smutnym dla wielu ludzi wydarzeniu Tadeusz Reytan stał się bardzo popularny. W kraju powstawało coraz więcej obrazów, które przedstawiały go jako prawdziwego bohatera narodowego. Warto dodać, że także Sejm Czteroletni uczcił pamięć Tadeusza Reytana. Jego imię noszą nawet dwie szkoły. Są to VI Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Reytana w Warszawie, a także Zespół Szkół nr 2 im. Tadeusza Reytana w Rzeszowie.