Polskie działania podczas II wojny światowej

Czy zdajesz sobie sprawę z tego, że Polacy walczyli nie tylko na terytorium kraju? Ich działania zbrojne obejmowały zarówno obszar całej Europy, a w tym Anglię, Francję czy Włochy.

II wojna światowa rozpoczęła się 1 wrzesnia 1939 roku i już po miesiącu uciążliwych walki została oddana w ręce wroga. Jednak nasi patrioci nie dopuścili do oficjalnej kapitulacji i z dnia na dzień rozwijali działania wojska podziemnego. Armia Krajowa, jako najważniejsza z tych organizacji jednoczyła w swych szeregach zaróno cywili, jak i doświadczonych żołnierzy. Polski rząd utworzony został w Londynie i stamtąd podejmowane decyzje o wszelkich działaniach zbrojnych. Walki odbywały się w obszarze całej Europy, a nasi dzielni żołnierze walczyli zarówno na lądzie, jak i morzu, czy w powietrzu.

Kampania wrześniowa pozwoliła Polakom na śmiałe i zdecydowane działania zbrojne. Braliśmy udział w bitwie o Anglię, Francję, czy w operacji Overlord. Prężnie i silnie działał rówież polski wywiad. Przeprowadził szereg akcji, które umożliwiły niedopuszczenie do działań zbrojnych wroga. Jednym z nich był deszyfraż słynnej maszyny Enigma. Polakom udało się zrekonstruować maszynę i dzięki temu umożliwili sobie odczytywanie ważnych rozkazów niemieckich. Polakom udało się również rozpracować tajny pocisk III Rzeszy to oni dostarczyli aliantom części tego pocisku. Tak właśnie przyczyniliśmy się do umożliwienia zniszczenia linii produkcyjnej owej broni.

Polacy mieli również swój wkład w produkcję broni. Słynne czołgi 7TP to polska konstrukcja. Cechował go głównie mocniejszy silnik oraz odwracalny peryskop. Znaczącą rolę odegrał również wykrywacz min wykorzystywany przez brytyjczyków. Ułatwił on przejście przez pole minowe pod El Almein.
W bitwie o Francję w 1940 roku wojska polskie wykazły się szczególną odwagą. Sformatowane na tym terenie cztery dywizje piechoty.

Jednym z najbardziej zasłużonych dywizjonów sił powietrznych był dywizjon 303. W powietrznej bitwie o Anglię wzięli udział polscy piloci, którzy zestrzelili 126 obiektów. Był jednym z najlepszych dywizjonów alianckich.
Natomiast stoczona w rejonie klasztoru na Monte Casino uznawana za jedną z najcięższych potycznek II wojny światowej również przyniosła sławę oddziałom żołnierzy polskich. Walczyła tam I Samodzielna Kompania Komandosów mjr. Władysława Smrokowskigo
Mimo, że Polska została opanowana przez siły niemieckie nasi dzielni żołnierze nie zaprzestawali swoich działań. Na potęgę tworzono oddziały i korpusy, które doceniane były w całej Europie zarówno na morzu, jak  i lądzie. Polski wywiad działał prężnie i współpracował z podziemiem w wielu polskich miastach, przekazując sobie cenne informacje. Polacy wykazali się niezwykłą odwagą i niezłomnością we wszystkich swoich działaniach. Walcząc na terenach innych krajów zostali docenieni i wywalczyli zasłużoną niepodległość. Warto docenić ogromną chęć walki na obczyźnie oraz patriotyzm i wytrwałość, ponieważ wszystkie działania doprowadziły do odzyskania wolnego kraju, jakim dziś jesteśmy.

Dodaj komentarz