Współczesny patriotyzm

Patriotyzm wedle ogólnej definicji to szacunek i miłość do swojej ojczyzny, a także gotowość do poniesienia za nią ofiary, a także do jej obrony, kiedy czyhać będzie na nią niebezpieczeństwo. O ile w przeszłości naród parokrotnie podrywał się do zrywów patriotycznych i stawał do walki w obronie jej wolności i suwerenności, dziś współczesny patriotyzm to głównie pamiątka o trudnych dla Polski czasach.
Z historii wiemy, jak ciężko było o niepodległość i ile krwi musiało zostać przelanej, abyśmy dziś mogli żyć w wolnym i suwerennym kraju. Jest jeszcze kilkaset żyjących osób, które pamiętają II wojnę światową i zniszczenia, jakie za sobą zostawiła. Są oni rzeczywistymi świadkami tych wydarzeń, które działy się na ich oczach. Okupacja, próby wynarodowienia polskości i starcia w proch narodu polskiego. Nie było łatwo walczyć z wrogiem, który nie tylko przewyższał liczebnością, ale także zaawansowaniem technologicznym machiny wojennej. Na szczęście dzięki ogromnemu uporowi, dążeniu do niepodległości i pomocy innych państw, udało się odzyskać wolność. Czy jednak potrafimy się z tego cieszyć, że ojczyzna jest niepodległa?
Współczesny patriotyzm głównie opiera się na świętowaniu uroczystych dat związanych z historią Polski. 11 listopada wywieszamy flagi, uczestniczymy w uroczystych wiecach, a co poniektórzy z tej okazji wychodzą na ulicę szukając sposobu na wywołanie niepotrzebnych burd i bijatyk. W tym jednym, szczególnym dniu, przypominamy sobie głównie dzięki mediom, że kilkadziesiąt lat temu nasza ojczyzna odzyskała niepodległość. I na tym właściwie kończy się współczesny patriotyzm. Każdemu wydaje się, że skoro uczciwie pracuje, płaci podatki, to na tym kończą się jego obowiązki względem ojczyzny.
Rzeczywiście współczesny patriotyzm jest zjawiskiem, które praktycznie nie istnieje. Nie kultywuje się tradycji, ucieka się od rodzimych świąt, zastępując je trendami, które zalewają nas z zachodu. O ile starsze pokolenia pamiętają jeszcze czasy, kiedy pomimo rzekomej niepodległości, naród był uzależniony od innych państw, to dzisiejsze pokolenia żyją w przeświadczaniu, że nic nam nie grozi, jesteśmy państwem wolnym i suwerennym, więc nie ma co się zagłębiać w duchy historii. Większość młodych ludzi skupiona jest głównie na robieniu kariery i gromadzeni dóbr materialnych. Zapomina o przekazywaniu kolejnym pokoleniom idei patriotycznych. Wyśmiewając się z sentymentalnych opowieści o trudnej historii naszej ojczyzny, przyczyniamy się do tworzenia społeczeństwa ubogiego w pozytywne wspomnienia.
Współczesny patriotyzm dotyczy tylko garstki zapaleńców, skupionych w grupach nacjonalistycznych, które niekoniecznie dobrze rozumieją definicje patriotyzmu. Takie skrajne postawy często skutkują agresją do innych, odmiennych narodowości, a współczesny patriotyzm każe unikać takiego zachowania i dąży do traktowania z godnością przedstawicieli innych nacji. Współczesny patriota powinien szanować symbole swoje kraju i dbać o odpowiedni wizerunek Polaka. Niestety bywa z tym różnie i czasami wstyd się przyznać do swojej narodowości.

Dodaj komentarz