Najważniejsze powstanie dla Polaków

Wiesz, że powstanie wielkopolskie to jedno z najważniejszych wygranych powstań przez polaków? Historia tego wydarzenia wiąże się ze sprzeciwem atakom Rzeszy Niemieckiej. Miało ono miejsce w latach 1918-1919.

Główną przyczyną wybuchu powstania było domaganie się przez Polaków powrotu ziem zagarniętych podczas zaboru pruskiego, wybuchło 27 grudnia 1918 roku podczas wizyty w Poznaniu Ignacego Paderewskiego. Wszystko zaczęło się przed słynnym hotelem Bazar. To właśnie tam zostało wygłoszone orędzie i przemówienie, które krzepiło do walki serca Polaków. Szczegółowe wydarzenia związane są z agresją Niemców na polskie instytucje i zrywanie flag. Doszło wtedy do zamieszek i ataków zbrojnych.

Skutkiem powstania był zawarty w 1919 roku rozejm w Trewirze, który stanowił uzupełnienie postanowień rozejmu kończącego I wojnę światową. Jeżeli chodzi o sam przebieg powstania miał o dynamiczny charakter i walki toczone były zarówno w samym mieście, jak i na przedmieściach. Pierwszym rozkazem było zdobycie Prezydium Policji, w którym stacjonowali Niemcy. Przyniosło to znaczne efekty i podpisane zostało porozumienie na mocy którego Niemcy opuścili budynek. Następnie Polacy zajęli się opanowywaniem Dworca Głównego, czy Poczty Głównej. Kolejnego dnia zdobyta została słynna Cytadela. Powstańcy wtargnęli również do Komendy Generalnej i aresztowali generałów niemieckich. Powstrzymując dalszy rozlew krwi powołana została Komenda Miasta, która była odpowiedzialna za rozstrzygnięcie konfliktu. Siły powstańcze zostały zjednoczone i dowódcą całego powstania został Stanisła Taczak.

Dzięki uporowi Polaków i dobrze rozegranym działaniom cel został osiągnięty. W naszej historii istnieje wiele przykładów, które świadczą o niezłomnej walce polaków. Prawdziwi patrioci zawsze domagają się swojego, szczególnie jeśli chodzi o coś, co utraciliśmy w wyniku sporów niezależnych od naszej woli. Powstanie Wielkopolskie dało nam wiele powodów do dumy, chociażby dlatego, że Polacy nie zaatakowali pierwsi, ale odpowiedzieli na atak Niemców.
Mimo zakończenia I wojny światowej i odzyskania niepodległości po 123 latach Polacy nie czuli odpowiedniej satysfakcji i postanowili domagać się swojego. W tym czasie Niemcy zbierali głosy o pozostawienie ziem w rękach Prus, co nie podobało się Polakom w znaczny sposób. Utworzona wówczas Rada Ludowa ciągle pozostawała pod kontrolą Prus i nie mogła spełniać wszystkich założeń. Przykładowo w Wolsztynie stworzona została Straż Ludowa, która uczestniczyła w walkach powstańczych.

Głównym celem wybuchu powstania było uwolnienie spod władzy niemieckiej ziem wielkopolskich i Pomorza. Tak naprawdę pierwsze ataki zbrojne sprowokowali Niemcy, którzy zaprotestowali przejazdowi Paderewskiego i zaczęli zrywać polskie flagi. Polacy zwyczajnie zaczęli domagać się poszanowania dla ich suwerenności oraz dążyli do sprawiedliwego przyłączenia należytych ziem Polsce. Dzięki uporowi oraz świetnej strategii dzisiejszy Poznań zawdzięcza wolność swoim pradziadom i cieszy się z ambitnego i walecznego pochodzenia.

Dodaj komentarz